Paekivimüür ja lubikrohv

Paekivimüür ja lubikrohv 2025

Saare mõisa karjakastelli visioon

Tutvustus

Paekivimüür ja lubikrohv – Saaremaa eri

Tulemas on 4-päevane praktiline koolitus, mille käigus valmistatakse ette peakivimüür lubikrohvitöödeks ning õpitakse lubikrohvi paigaldust ja viimistlust.

Koolitus sobib nii algajale kui krohvijale/viimistlejale, kes soovib ennast edasi arendada. Väga oodatud on ka arhitektid ja muinsuskaitse spetsialistid, kes soovivad käed külge panna ning omandada teadmisi ja oskusi, et olla paremad nõuandjad oma klientidele.

Müüri puhastamist, vuukide täitmist ja lubikrohvi paigaldust õpitakse Saare mõisa karjakastelli paekivist seinte peal. Teeme kummarduse traditsioonilisel meetodil Lümandas toodetud lubjapastale ning teistele Saaremaa kohalikele materjalidele.

Eestimaaehitus on Eesti Töötukassa koolituskaardi koolituspartner.

Lubikrohvi paigaldus
Saare mõisa karjakastelli omanik, arhitekt Hannes Koppel, lubikrohvi koolitusel 2024 / Foto: © Eestimaaehitus

Koolituse toimumiskoht

Saare mõis, Saaremetsa küla, Saaremaa vald, Saaremaa – kõlab uhkelt või mis? Isegi hiidlane peaks aru saama, et koolitus toimub Saaremaal, naljataksid saarlased. Aga teretulnud on kõik, nii saarte- kui mandrirahvas.

Koolituse praktiline osa toimub Saare mõisa karjakastellis. Praegu muinsuskaitse all olev hoone ehitati tänaseni säilinud mahus 1828. Varem asus pea samal kohal kõrgel kivivundamendil palkidest hoone. 1925 aastal hävis hoone pikselöögist alguse saanud tulekahjus ja ehitati vahetult peale seda uuesti üles juba Saare Lastekodu abimajandi tarbeks.

Kergel savimördil üles laotud kivihoonet on korduvalt ümber kujundatud, avasid on kinni lapitud ja suurendatud. Müürikirjast leiab kompleksi varasemate hoonete raidkive, kuid ka hulganisti silikaattellist.

Saare mõisa karjakstelli uute omanike tegemistest saad lugeda siin

Saare mõisa karjakastell
Saare mõisa karjakastell / Foto: © Eestimaaehitus

Koolituse “Paekivimüür ja lubikrohv” teemad

Lubi, täiteained ja looduslikud kiud

Lubi (CaOH2) on savi järel teine vanim sideaine, mida inimkond on erinevates ehitus- ja viimistlussegudes kasutanud. Räägime sellest, kuidas lupja toodetakse, mis on õhklubi, hüdrauliline lubi ja hüdraulilised lisandid.

Ehitus- ja viimistlusmaterjalide saamiseks vajame lisaks sideainele ka täiteaineid, milleks võivad olla erinevad liivad, kruusad, mineraalsed kergtäiteained ning taaskasutada võib ka sobivaid purustatud vanu ehitus- ja viimistlusmaterjale.

Lisaks mineraalsetele täiteainetele võib selleks sobivates kohtades kasutada ka looduslikke kiude, et parandada materjalide ehitustehnilisi või -füüsikalisi omadusi ning säästa taastumatute loodusvarade kasutust.

Räägime kõigest lähemalt juba koolitusel.

Lubi täiteained looduslikud kiud Eestimaaehitus
Lubi, täiteained ja looduslikud kiud, esitlus koolitusel 2023 / Foto: © Eestimaaehitus

Paekivimüür

Räägime kivihoonete ja -müüride taastamise otstarbekusest, neid lagundavatest teguritest, niiskusest ja sooladest, kahjustuste tuvastamisest, tehnilise seisukorra hindamisest, parandamisest ja konserveerimisest, kiviseinade soojustamisest ning tööohutusest lubjaga töötamisel.

Teeme tuuri Saare mõisakompleksis ning tutvustame selle ajalugu ja tulevikuplaane. Räägime kaitsealuste hoonete eripäradest ning nende renoveerimisest.

Praktilises osas tutvume vajalike tööriistadega, valmistame ise segusid ning vaatame, milliseid valmissegusid on kaubanduses saadaval, õpime, kuidas maakivimüüri puhastada ja vuuke täita ning lubikrohvitöödeks ette valmistada.

Saare mõisa karjakastelli paekivist välisseinad
Saare mõisa karjakastelli paekivist välisseinad / Foto: © Eestimaaehitus

Lubikrohv

Lubikrohv sobib nii kaasaegsete kui ajalooliste fassaadide viimistlemiseks, aga suurepäraselt ka interjööri, sealhulgas niisketesse ruumidesse, spetsiaalseid segusid ja tehnikaid kasutades ka veega otseses kokkupuutes olevatele pindadele.

Lubikrohv kaitseb konstruktsioone tule eest, on avatud veeauru difusioonile, aitab tasakaalustada ruumide suhtelist õhuniiskust ning oma kõrge pH taseme tõttu pärsib hallituste ja bakterite kasvu.

Koolitusel tutvustame lähemalt lubikrohvi omadusi ning lubikrohvisüsteeme erinevatele aluspindadele.

Praktilises osas tutvume ettevalmistustööde ja vajalike tööriistadega, valmistame ise segusid ning vaatame, milliseid valmissegusid on kaubanduses saadaval, õpime, kuidas lubikrohvi paigaldada ja viimistleda.

Lubikrohv rustikaalne viimistlus
Rustikaalne lubikrohvi viimistlus Eestimaaehituse hoone puhkenurgas / Materjal: lubikrohv (UKU Pure Earth) / Töö: Krohwin OÜ / Foto: © Eestimaaehitus

Koolitusel osaleja meelespea:

  • tule koolitusele ainult siis, kui Sa oled täiesti terve. Peame silmas nakkuvaid haiguseid, kipsis käe ja karkudega on koolitusel imesid tehtud ennegi;
  • võta kaasa tööriided, töökindad (kinnaste peopesad ja sõrmed võiksid olla kaetud lateksi/kummiga), tolmumask ja kaitseprillid;
  • teeme oma koolitustel ja sündmustel fotosid ja videoklippe, mida kasutame valdkonna propageerimiseks ja tulevaste sündmuste turundamiseks erinevates sotsiaalmeedia kanalites ja oma veebilehel. Videote puhul ei kasuta me kõne taustahelis, vaid lisame sinna muusika. Kindlasti ei kasuta me fotosid või videomaterjali, mis võiks kedagi piinlikusse olukorda seada. Koolitusel osalemisega annad nõusoleku foto- ja videomaterjali kasutamiseks.
Lubikrohvi koolitus 2024
Lubikrohvi koolitus 2024 / Foto: © Eestimaaehitus

Koolitajad

Helari

Helari Sirelpuu

Helari Sirelpuu on Eestimaaehituse liige ja koolitaja, Wuni OÜ asutaja ning väga kogenud savi- ja lubikrohvimeister. Spetsialiteet: vanade kivimüüritiste taastamine. Diplomeeritud ehitusinsener, tase 7. Pädevustunnistus PT 1107/2022. ECVET Earth Building sertifikaadid: Unit D – Interior Design (L3), Unit O – Decorative Techniques (L3)

Natural building training

Mikk Luht

Eestimaaehituse asutaja- ja juhatuse liige, koolitaja ja projektijuht. Ta juhib valdkondlikke planeerimis-, projekteerimis- ja ehitusprojekte ning esindab Eestis rahvusvahelist brändi EcoCocon. Spetsialiteet: materjalide spetsiifika, projektijuhtimine. ECVET Earth Building sertifikaadid: Unit M – From Raw Material To Earth Mix (L3)

Koolituse toimumiskoht ja Sinu investeering

Saare mõisa karjakastell Saaremaal

Toimumiskoht

Koolitus toimub Saare mõisa karjakastellis, Saaremetsa külas, Saaremaa vallas, Saaremaal
Aadress: Kastelli, Saaremetsa küla, Saaremaa vald, Saaremaal

Kõhule pai

Kõhule pai

Lõunat sööme Meirei kohvikus, Tornimäel. Saadame osalejatele enne koolitust lõunasöögi hinnainfo ja küsimustiku, kus palume teada oma võimalikust toidutalumatusest, allergiast või dieetidest, et saaksime seda menüüd ettevalmistades arvesse võtta ja sinu külastuse võimalikult meeldejäävaks muuta.

Lime plaster workshop

Koolitus

4-päevane praktiline koolitus “Paekivimüür ja lubikrohv” sisaldab: teooriat, presentatsioone, materjalide tutvustust, praktikat, praktikaks vajalike tööriistu ja vahendeid. Koolitusel valminud proovitööd ja katsetused võib osaleja koju kaasa võtta. Koolituse tasu: 488€ (sh KM), koolituse eest saab tasuda ka ESTO järelmakselahendustega (vt. allpool).

Esto logo

Esto järelmaksed

“ESTO 3” võimaldab jagada ostu kogusumma 3-ks võrdseks osaks, ilma ühegi lisatasuta. “ESTO maksa hiljem” võimaldab osta kohe ja maksta tagasi 30 päeva jooksul, ilma ühegi lisatasuta. “ESTO” võimaldab ostu eest tasuda osamaksetena kuni 60 kuu jooksul, lisandub intress.

Koolituse “Paekivimüür ja lubikrohv” orienteeruv ajakava

Neljapäev 5. juuni 2025

08.30Kogunemine
09.00Tutvumine ja tutvustus
09.30Lubi, täiteained ja looduslikud kiud
10.30Paus
10.45Tööohutus, segude valmistamine ja valmissegud
12.00Lõuna
13.00Segud, ettevalmistused ja tööriistad
13.30Praktiline töö
15.00Paus
15.15Praktiline töö
16.30Koristamine ja kokkuvõte
17.00Esimese koolituspäeva lõpp

Reede 6. juuni 2025

08.30Kogunemine
09.00Päevakava tutvustus
09.05Looduskivist hooned ja müüritised
10.00Paus
10.15Praktiline töö
12.00Lõuna
13.00Saare mõisa tuur – ajulugu ja tulevik
14.00Praktiline töö
15.00Paus
15.15Praktiline töö
16.30Koristamine ja kokkuvõte
17.00Teise koolituspäeva lõpp

Laupäev 7. juuni 2025

08.30Kogunemine
09.00Päevakava tutvustus
09.05Lubikrohvi omadused ja lubikrohvisüsteemid
10.30Paus
10.45Praktiline töö
12.00Lõuna
13.00Praktiline töö
15.00Paus
15.15Praktiline töö
16.30Koristamine ja kokkuvõte
17.00Kolmanda koolituspäeva lõpp

Pühapäev 8. juuni 2025

08.30Kogunemine
09.00Päevakava tutvustus
09.05Muinsuskaitsealuse hoone renoveerimine
10.00Paus
10.15Praktiline töö
12.00Lõuna
13.00Praktiline töö
15.00Paus
15.15Praktiline töö
16.15Koristamine ja kokkuvõte
17.00Neljanda koolituspäeva lõpp

INFO

Koolituse organiseerija: Eestimaaehitus – ökoloogilise ehituse kompetentsikeskus
Toimumise koht: Kastelli, Saaremetsa küla, Saaremaa vald, Saaremaal
Koolituse keel: Eesti
Osalemistasu: 488€ (sh KM). NB! Märgi registreerumisel kui soovid arvet ettevõttele. Koolituse eest saab tasuda ka ESTO järelmakselahendustega
Kohtade arv: min 6 / max 12
Registreerimine ja info: tere@eestimaaehitus.ee või alloleval vormil
Toitlustus: Täpsem info registreerumisel
Majutus: Kotka Farmhouse, Kardoni puhkelaager, Visit Saaremaa, Airbnb, Booking.com

Eestimaaehitus MTÜ on Eesti Töötukassa koolituskaardi koolituspartner

Teised Avalikud koolitused

Koolituste sari disainist teostuseni

Koolituste sari “Disainist Teostuseni”

Aeg: 15.02.2025 - 18.05.2025

Toimumise koht: Hobukooli, Koordi küla, Paide linn, Järvamaa

Soovid midagi personaalsemat?

Meil on valikus ka e-koolitusi, mida saad läbida endale sobivas tempos. Või kui soovid enda ettevõttele või sõpruskonnale eraldi koolitust, leiad sobiva lahenduse kindlasti meie tellitavate koolituste nimekirjast.

e-koolitused

E-koolitused võimaldavad õppida valitud teemat Sulle sobival ajal ja kohas. Need koosnevad videodest, esitlustest, allalae- tavatatest materjalidest ning iseseisvatest ülesannetest. Praktilise kogemuse saad lisaks avalikelt või tellitavatelt koolitustelt.

tellitavad koolitused

Kui soovid enda meeskonnale või sõpruskonnale korraldada meeldejääva päeva, valime koos välja teema ja õpime põnevaid tehnikaid. Kui soovid koolitada professionaalset töökollektiivi, saame valmistada ette personaalse programmi.

Kontakt

Eestimaaehitus MTÜ
E-mail: tere@eme.ee
Telefon: +372 56 226 066