Maja ehitamine keskkonnasõbralike materjalidega

Tänapäeval saab puidust ehitada pilvelõhkujaid, põhumaja võib tellida tehasest ja savihoone “printida” suure 3D printeriga. Kõik see võimaldab looduslikke materjale kasutada kiiremini ja mugavamalt üha suuremate ja erinevate kasutusotstarbega hoonete ehitamisel ning viimistlemisel.

Tampsavisein WISE building Center for Alternative Technology

Materjal: tampsavi / Hoone: The WISE building, Center for Alternative Technology / Arhitekt: Pat Borer & David Lea Architects / Asukoht: Machynlleth, Wales / Foto: Alice Reed

Eraisikule

Veedame 85-90% oma elust siseruumides, seega on väga oluline jälgida, milliste materjalidega me ennast ümbritseme. Looduslike materjalidega saab luua väga modernseid viimistlusi ning neid võib kasutada kõigil enamlevinud aluspindadel.

Arhitektile

Energiatõhusus ja keskkonnasõbralikud materjalid peaksid käima käsikäes. Soovime, et saaksid oma klientidele pakkuda looduslikke lahendusi. Võta meiega ühendust ning tutvustame Sulle hea meelega kaasaegseid võimalusi.

Arendajale

Keskkonnasõbralikest materjalidest energiatõhus hoone ja tervist toetav sisekliima on väga selge lisaväärtus, nii uusarenduse kliendi kui ka järelturu jaoks. Aeg on küps, turg on valmis ja Sul on võimalus selgelt eristuda. Võta ühendust.

Ehitajale

Teadlik tarbija harib oma kõrgendatud ootuste ja soovidega turgu. Vajame rohkem ehitajaid, kes suudaksid pakkuda keskkonnasõbralikke lahendusi. Tule oma meeskonnaga koolitusele ning tutvuma materjalide ja võimalustega.

Kaasaegne hoone

Kaasaegse hoone märksõnadeks on energiatõhusus, keskkonna-sõbralikkus ning jätkusuutlikkus. Veedame 85-90% oma elust sise-ruumides ning seega on väga oluline jälgida, milliste materjalidega – ehitusmaterjalid, viimistlusmaterjalid, mööbel, tekstiilid – me ennast ümbritseme.

Viimaste aastakümnete jooksul on üha rohkem pööratud tähelepanu hoonete energiatõhususele ning astuksime suure sammu edasi kliimaneutraalsuse suunas kui parimad standardid ka reaalselt laialdaselt rakendamist leiaksid. Kasutusele on võetud passiivmaja standard (vabatahtlik), liginullenergiahoone nõuded, ehitusseadustikke on muudetud rangemaks, kuid paraku ei esita ükski eelnimetatuist nõudeid kasutatavate materjalide elutsüklile. See on aga teema poolik käsitlus.

Hempcrete lubi-kanepisoojustus korterelamu
Materjal: Hempcrete (lubi-kanepisoojustus) ja puitfassaad / Hoone: Sotsiaalmaja / Arhitekt: North by Northwest / Asukoht: Paris, Prantsusmaa / Foto: © Franck Renoir

Energiatõhusus ja keskkonnasõbralikud materjalid peaksid käima käsi-käes. Loodetavasti jõuavad ka seadused ja standardid ükskord selleni aga seniks on meie kõigi ühine vastutus tellijate, projekteerijate ja ehitajatena jälgida materjalide valikul, et:

  • nende tootmisele ja transpordile (primaarenergia sisaldus) oleks kulutatud võimalikult vähe energiat ning ressursse oleks kasutatud jätkusuutlikult;
  • nende hooldamisele, kasutamisele, uuendamisele või asendamisele (ekspluatatsioonienergia sisaldus) kuluks võimalikult vähe energiat;
  • nende paigaldus- ja kasutustsükli jooksul ei eralduks keskkonda ja hoonete sisekliimat kahjustavaid ühendeid;
  • neid saaks taaskasutada või nende utiliseerimine ei kahjustaks keskkonda.
EcoCocon põhupaneel kaasaegne põhumaja ehitus
Materjal: Kraana tõstmas EcoCocon põhupaneeli / Foto: ©EcoCocon

Veedame 85-90% oma elust siseruumides ning seega on väga oluline jälgida, milliste materjalidega – ehitusmaterjalid, viimistlusmaterjalid, mööbel, tekstiilid – me ennast ümbritseme.

Image
Inspiratsiooniks

Stadium Techcenter

Materjal: stabiliseeritud tampsavi
Hoone: Stadium Techcenter
Töö: Rammed Earth Works
Asukoht: Santa Clara, California, USA
Foto: Michael David Rose

Kaasaegne põhumaja uusarendus Werner Schmidt
Inspiratsiooniks

Põhupaneelidest uusarendus elamukvartal Šveitsis

Materjal: eeltoodetud puitkarkass-põhupaneelid
Hoone: Korterelamud
Arhitekt: Atelier SCHMIDT GmbH
Asukoht: Nänikon, Šveits
Foto: © Atelier SCHMIDT GmbH

Hempcrete lubi-kanepisoojustus BC arhitects
Inspiratsiooniks

Edeghem´i kogukonna maja

Materjal: Hempcrete (lubi-kanepisoojustus) ja pressitud toorsavitellised
Hoone: laohoonesse ehitatud kogukonna maja, kus lapsed saavad omandada teamisi loodusest ja ökoloogiast
Arhitekt: BC arhitects bvba
Töö: 19 000 toorsavitellist pressiti 3-nädalase koolitus käigus. 312 m2 hempcrete paigaldati 2-nädalase koolitus käigus. Rohkem kui 150 vabatahtlikku töötas ja õppis selle projekti käigus.
Asukoht: Edeghem, Belgia
Foto: © Thomas Noceto

Pressitud toorsavitellised CEB BC arhitects
Inspiratsiooniks

Edeghem´i kogukonna maja

Materjal: Hempcrete (lubi-kanepisoojustus) ja pressitud toorsavitellised
Hoone: laohoonesse ehitatud kogukonna maja, kus lapsed saavad omandada teamisi loodusest ja ökoloogiast
Arhitekt: BC arhitects bvba
Töö: 19 000 toorsavitellist pressiti 3-nädalase koolitus käigus. 312 m2 hempcrete paigaldati 2-nädalase koolitus käigus. Rohkem kui 150 vabatahtlikku töötas ja õppis selle projekti käigus.
Asukoht: Edeghem, Belgia
Foto: © Thomas Noceto

Kaasaegsed põhumajad

Professionaalne kaasaegne põhuehitus liigub tugevalt tehase tingimustes toodetud paneelide suunas. See aitab kiirendada ehitustöid objektil ning hoone on saab ka kiiremini ilmastikukindlaks.

Lääne-Euroopa riikides on kortermajade, koolide ja teiste avalike hoonete ehitamine põhupaneelidest saanud juba väga populaarseks. Hetkel on maailma kõrgeim põhusoojustusega hoone 7-korruseline passiivmaja Prantsusmaal aga juba 2024 hakatakse Rootsis ehitama 12-korruselist hoonet.

Kaasaegne põhumaja uusarendus Werner Schmidt
EcoCocon põhupaneel kaasaegne põhumaja

Siseviimistlus savi- ja lubikrohviga

Savi- ja lubikrohvid toetavad ruumide tervislikku sisekliimat ning on kaasaegse hoone lahutamatu osa. Lai materjalide ning külluslik paigaldus- ja dekoratiivtehnikate valik pakub võimaluse luua ainulaadseid tulemusi.

Lisaks headele omadustele ja visuaalsele esteetikale, on Eestis toodetud maailma-tasemel looduslike viimistlusmaterjalide tootmise ja transpordi ökoloogiline jalajälg kümneid kordi väiksem üldlevinud materjalide omast.

Lubikrohv siseviimistlus interjöör
Savikrohv peenviimistlus siseviimistlus interjöör

Modernne tampsavi

Modernses ehituses võimaldab tampsavi tehnika rajada ilusaid, vastupidavaid, ökoloogilisi ja jätkusuutlike lahendusi nii sise kui välitingimustes. Peamiselt just seinad aga ka põrandad, mööbel ning disainelemendid.

Sarnaselt muude ehitusmaterjalide suunale on innovaatilisemad ettevõtted hakkanud tootma tampsavipaneele tehase tingimustes. Järjest rohkem leiab näiteid ka tampsavi väga modernsest kasutustes statsionaarse mööbli ning disainelementide loomisel.

Tampsavi Eestimaaehitus
Tampsavi WISE building Center for Alternative Technology

Tadelakt

Tadelakt on endiselt tohutult kasvav trend ja ideaalne looduslik alternatiiv näiteks keraamilistele plaatidele niisketes ruumides, loomaks vuugivabasid, soovi korral ka kumeraid, siidjaid pindu.

Tadelakt sobib viimistluseks ka mistahes muudes ruumides, ahjudel, disain- ja sisekujunduselementidel, sobilik kõigile neile, kes ihaldavad isikupäraseid ning kordumatuid pinnaviimistlusi.

Tadelakt poleerimiskivi Eestimaaehitus
Tadelakt vannituba dušinurk

Soovid kohe teada saada, kui meil midagi põnevat toimub?

Meie listides on üle 900 inimese, keda hoiame oma põnevate koolituste ja sündmustega kursis. Samuti saadame aegajalt ka uudiseid välismaalt ning põnevate projektide ülevaateid.

Oled oodatud liituma!

    sample-tall-3

    Kontakt

    Eestimaaehitus MTÜ
    E-mail: tere@eme.ee
    Telefon: +372 56 226 066