Näitus “Maast linnaks”

Dorodango Mustamäe hall Paavli roheline

Näitus “Maast linnaks”

1. juunil avab Viimsi Artiumi kaasaegse kunsti galeriis Eestimaaehituse liige, materjali- ja disainistuudio kuidas.works näituse “Maast linnaks”, mis vaatleb vundeerimistööde jääkpinnase ja ehitusjäätmete väärindamist ringseks ehitusmaterjaliks. Näitusesaali jõuab 12 tonni pinnase- ning ehitusjääke.

Disaini- ja uurimisstuudio kuidas.works ühe asutaja, Eesti Arhitektuurikeskuse juhi Hannes Praksi sõnul on arhitektuurivaldkonna ning materjalidisaini praktikuid koondava ettevõtmise huviorbiidis alternatiivsete ehituslahenduste arendamine.

Ehitusmaterjalide tootmisega seotud süsinikuheited moodustavad 13% kogu maailma CO2 jalajäljest. Olukorra parandamiseks tuleb vähendada enimkasutatavate ja taastumatute materjalide tootmiskoguseid ning otsida samaaegselt uusi, ringselt kasutatavaid lahendusi,“ lausus Praks.

Tampsavi rammed earth
Näituse tampsavi materjal: Tallinnast, Sõpruse puiesteelt vundamendiaugust kaevatud hall savi, purustatud betoon ja liiv / Foto: © Eestimaaehitus

2022. aasta sügisel alustas stuudio kuidas.works tegevuspõhist uuringut Tallinna uusarenduste kaevejääkide väärindamiseks. Sõpruse puiesteele rajatava kortermaja vundamendisüvendist pärinevaid kaevejääke segati purustatud betooni ehk hoonejääkidega ja paekivi tootmisjääkide ehk sõelmetega.

Selleks, et kohalike kaevejäätmete kasutamist kodumaal enesekindlamalt propageerida, otsustas stuudio kogu protsessi alates kaevamisest kuni toote prototüüpimiseni ise läbi teha.

Uuringutest Tartu Ülikooli geoloogia osakonnas selgus, et näituse aluseks olev kaevematerjal pärineb ca 10 000 aastat vanast kunagise Balti jääpaisjärve põhjasetetest. Sealt pärinev savi on helehalli tooni ning sai ehitusmaterjalina nimetatud matiundilikult “Mustamäe halliks”.

Tampsavi maast linnaks
Maria Helena Luiga valmistamas näituse tarbeks tampsaviseina / Foto: © Eestimaaehitus

Uurimis- ja arendustöö tulemusi presenteerib stuudio kuidas.works Tallinnas, Viimsi Artiumi Kaasaegse kunsti galeriis 1. juunist kuni 24. juulini.

Materjaliarenduses on stuudio partneriks UKU Pure Earth, kellega koostöös on välja töötatud asukohaspetsiifiline ehitus- ja viimistlusmaterjalide sari, millesse kuulub savivärv, savikrohv, toortellis ja tampsavi segu.

Arendusprojekti on panustanud Tartu Ülikooli geoloogia osakond, Tallinna Tehnikakõrgkooli ehitusinstituut, ökoloogilise ehituse kompetentsikeskus Eestimaaehitus, Kalev Ramjalg, Tiit Roots, Peri AS, Floorin AS ja Viimsi Artium. Suur tänu: Rosa Shepherd, Benedikt Rittger, Aimur Takk, Jaan ja Mari Škerin, Sven Samyn, Mikk Luht, Marko Kikas, Helari Sirelpuu, Malvo Tominga.

kuidas.works
Näituseprojekti “Maast linnaks” autorid, kuidas.works meeskond Hannes Praks, Henri Papson, Maria Helena Luiga ja Andrea Tamm / Foto: © Tõnu Tunnel

Teised Toimunud koolitused

Lubikrohvi koolitus Eestimaaehitus

Lubikrohvi koolitus

Aeg: 26.04.2024 - 28.04.2024

Toimumise koht: Eestimaaehitus - ökoloogilise ehituse kompetentsikeskus, Mõisahoovi tee 5, Mooste alevik, Põlvamaa

Teemad:

  • - Lubikrohvi paigaldus
  • - Viimistlus lubi peenviimistluskrohviga
Maakivimüür ja lubikrohv Eestimaaehitus

Maakivimüür ja lubikrohv (2-osaline märts/aprill)

Aeg: 16.03.2024 - 28.04.2024

Toimumise koht: Eestimaaehitus - ökoloogilise ehituse kompetentsikeskus, Mõisahoovi tee 5, Mooste alevik, Põlvamaa

Teemad:

  • - Maakivimüüritise ettevalmistused 16.-17. märts 2024
  • - Lubikrohvi paigaldus ja viimistlus 26.-28. aprill 2024

Kontakt

Eestimaaehitus MTÜ
E-mail: tere@eme.ee
Telefon: +372 56 226 066