Erasmus+ Straw Bale Training for Professionals (2020)

Straw Bale Training for Professionals

Straw Bale Training for Professionals

STEP (Straw Bale Training for Professionals with Certificate) on Euroopa Põhuehituse Assotsiatsiooni (ESBA) poolt Euroopa Liidu Leonardo programmi toel aastate jooksul väljatöötatud põhjalik põhuehituse koolitusprogramm, mida kohendatakse iga kahe aasta tagant.

Koosneb kaheksast nii teooriat kui praktikat sisaldavast osast, mida õpetavad Euroopa oma ala parimad spetsialistid.

Assotsiatsiooni liikmesorganisatsioonidel on õigus peale koolituse läbimist vastavaid mooduleid ise edasi õpetada.

Ka EME kuulub sellesse assotsiatsiooni ja EME üks eesmärkidest on aidata kaasa põhuehituse laiemale tutvustamisele ja koolitamisele sel teemal. EME liige Sven Aluste, kel on väga palju kogemust nii põhuehituses kui koolitamises, on loonud Järvamaale erilise pärli – oma koolitus- ja teraapiakeskuse, Hobukooli Park, kuhu satub ilmselt igaüks, kelle peast käib läbi mõte – ehitada oma kätega põhust ja savist kodu. Vist on võimatu lugeda üles koolitusi, mida ta tänulikele iseehitajatele ja vaimustunud huvilistele viimase 10 aasta jooksul üle Eesti ellu on viinud.

Äsja lõppenud õpirände projekti raames oli Svenil võimalus osaleda Austrias toimunud STEP koolitusel. Ehkki plaan oli läbida üks moodul, tuli pandeemia oma piirangute ja uute võimalustega vahele ja nii viidi teooria osa läbi eelnevalt interneti teel, mis võimaldas ühe mooduli asemel läbida koguni kolm: U2 Infill ehk põhupakiga ehitamine karkassi vahel, U4 Wrapping ehk olemasoleva ehituskonstruktsiooni soojustamine põhuga ja U5 Finishes ehk viimistlemine.

Põhuehitus wrapping STEP

Suvi tõi üle pika aja taas võimaluse reisida ja kohtuda vanade ja uute sõpradega. Praktikapäevad toimusid maapiirkonnas Ravelsbachis ja Tšehhi piiri ääres, mõlemad on tänaseks koolituskeskused, Ravelsbachi oma Euroopa üks armastatumaid põhuehituse keskuseid.

Keskus pakub oma kursuslastele kohapeal ka majutus- ja toiduvalmistamise võimalusi. Kõik on lihtne, aga kompaktne, pealegi enamasti osalejatele meeldib koos süüa teha ja vaba aega veeta.

Seekord tekkis osalejate vahel eriline klapp, loodi oma online-grupp, kus jagatakse siiani vastastikku pilte ja infot tegemiste kohta.

Esmane tutvumine toimus juba mõned kuud varem online teooriakoolituste ajal ja kui lõpuks päris elus kokku saadi, tundus, nagu oleks tegemist ammuste heade sõpradega.

Kolm esimest praktikapäeva toimusid Ravelsbachi keskuses. Eriti põnev väljakutse oli see, et ülesandeks oli kaarja vormi ehitamine, nii et sein läks kaares üle katuseks. Pigem ehitatakse ikka sirgeid seinu ja kaares vorme eriti ette ei tule. Samuti tuli kasuks, et tegemist oli reaalse ehitusobjektiga – juurdeehitus samale koolituskeskuse hoonele, kuhu tulevad väikesed magamistoad koolitustel osalejatele. Olemas oli ehitusluba ja projekt ja vundament, millele ehitama hakati.

Põhuehitus cut STEP

Õpetati, kuidas ehitada karkassi minimaalse puidu kasutamisega, postide asemel kasutati planke, st et puitu kasutatakse kordades vähem kui tavapäraselt, mis on cut (cells under tension. Autor Tom Rijven) tehnika üks eeliseid, ja selle vahele pressitakse põhupakid.

Kaare ehitamine on siiski väga aeganõudev töö.

Viimistlemise-krohvimise etappi oli kaasatud läbi viima üks professionaalne 30-aastase kogemusega krohvimeister Antony , kes tuli oma tehnikaga kohale. Temalt oli väga huvitav õppida, häid nippe saada.

Wrapping’ut ehk olemasoleva ehitise soojustamist põhuga praktiseeriti Austria-Tšehhi piiri ääres, ühes loodavas loodusehituse keskuses. Oli samuti reaalne ehitusobjekt – tellis-seintega kahekordne elumaja. Eelnevalt arvutati välja, et lisades olemasolevale seinale 15 cm põhukihti, saavutatakse energiakokkuhoid, mis on piisav madala energiatarbega hoone jaoks, selles kliimavöötmes ja asukohas. Soojustuskihile paigaldati, laudis ning roog ja sellele krohv. Keerukam väljakutse oli maakivist majanurk, mis kaeti sama soojustusega. Sarnast soojustuslahendust on põhimõtteliselt võimalik ka Eestis kasutada.

Hetkel selliseid teenuseid ei tea kedagi pakkuvat, professionaalselt põhuehitusega tegelevaid ettevõtteid või meistreid peaaegu pole. Praegu on see pigem veel iseehitajate nišš. Aga oleme alustanud huviliste koolitamisest ehk keegi jõuab kord selleni, et ka teistele teenust pakkuda.

Õpiränne Straw Bale Training for Professionals koolitusele sai teoks tänu Erasmus+ programmi toetusele.

Soovid kohe teada saada, kui meil midagi põnevat toimub?

Meie listides on üle 600 inimese, keda hoiame oma põnevate koolituste ja sündmustega kursis. Samuti saadame aegajalt ka uudiseid välismaalt ning põnevate projektide ülevaateid.

Oled oodatud liituma!

    sample-tall-3

    Kontakt

    Eestimaaehitus MTÜ
    E-mail: tere@eme.ee
    Telefon: +372 56 226 066