Erasmus+ Amàco koolitajate koolitus III “Valatud savi” (2019)

Saviehitus koolitus valatud savi Eestimaaehitus

Valatud savi

Amàco – jah, taas Amàco!

Tänaseks on Amàco‘st saanud eraldi institutsioon, mis tegutseb Prantsusmaal Villefontaine linnas, Les Grands Ateliers koolituskeskuses. Nende panus saviehituse õpetamisse on hindamatu. Pigem leiab loodusehituse valdkonnas praktilisi tegevusjuhiseid, talguid ja koolitusi.

Amàco lähenemine on tähelepanuväärselt erinev, nad on välja töötanud metoodika, mis sisaldab teaduslikku lähenemist – laborikatseid, füüsikat ja keemiat ja põhjalikku selgitustööd.

Eesmärk on, et iga koolitusel osaleja jõuaks taipamiseni, kuidas ained erinevates segudes käituvad ja kuidas neist luua ehitusmaterjale ja -tehnikaid. Kas see ei võiks olla juba põhikooli õppekavades väärt õppematerjal, kui lastel on veel alles avastamisrõõm ja uudishimu salakavala nutimaailma kõrval?

Amàco koolitustel leiavad ka täiskasvanud end savi ja liivaga mängimas, erinevate ainete lõhnasid, tekstuure ja plastilisust ja muid omadusi tunnetamas ja katsetamas. See ongi Amàco. Koolitused on üles ehitatud nii, et teooria läheb sujuvalt üle praktikaks ja isegi kui midagi jääb teoorias keelebarjääri või kunagi keemiast-füüsikast popipanemise tõttu arusaamatuks, saab see praktikas läbi katsetatud ja üsna kindel, et “ahhaa-momente” on päris mitu. Praktikale järgneb veel analüüs, kus räägitakse läbi, mis täpsemalt tehti, mis ja miks juhtus.

Valatud savi koolitus Eestimaaehitus

EME-l on olnud õnne, saada Amàco inimestega headeks sõpradeks, nii on nad meie palvel ja meiega koostöös välja töötanud kaks spetsiaalselt meie koolitajatele disainitud kursust. See tähendab, et õpetatakse ka seda, kuidas seda teemat edasi anda. Seekord oli teema “Valatud savi” (inglise keeles: poured earth).

Kogu õppenädala jooksul uuriti valatud savi kõiki koostisosi eraldi ja segatuna. Katsetati erinevate looduslike lisandite mõju segudes, mis aitaks muuta saviga tööd kiiremaks. Eks see on saviga ehitades üks suuremaid miinuseid – materjali väga pikk kuivamisaeg. See on kindlasti üks põhjuseid, miks savi on muude ehitusmaterjalide kõrval jäänud tagaplaanile. Kuidas muuta savi ehituses kasutatavaks ilma vett liigselt lisamata, oli avastamist väärt kogemus.

Sven jagab oma kogemust

“Hea tundega meenutan Amàco “Valatud savi” koolitust. Oli tunda, et koolitus oli disainitud just koolitajatele, iga teema juures püüti selgitada nii teemat ennastkui seda, kuidas seda paremini edasi anda. Kõik testid, mis savisegude valamisele eelnesid olid väga ilmekad ja tõestasid oma vajalikkust iga järgneva teema juures. Saime segusid testida ja ise retsepte kokku panna, kasutades erinevatest piirkondadest pärit savisid.

Huvitavad olid näiteks kohalik karjääri sõelumise jääk (FAC) ja Pariisi uue metroojaama kaevamisel „välja visatud” savi. Esimene oli enamasti möll, mida näitasid erinevad testid selle materjaliga, aga mida oli ikkagi huvitav katsetada – tornide katsetes tekkis usaldus, kui väikese koguse stabilisaatoriga FAC torn suurele raskusele vastu pidas. Lisaks oli selle materjali värv väga sarnane Järvamaa kollase savi/mölliga.

Savibetoon raketis koolitus Eestimaaehitus

Pariisi „jääkmaterjal” aga oli ilus ja sitke, tõeliselt tugev ja heade omadustega. Väikese vaevaga oleks saanud sellest luua ideaalse krohvitoote ja veel millise kõlava nimega, näiteks Eiffel.

Savide valamisel sai koolituse lõpupäevadel teha esmalt väikeste seinte katseid, kus eelmiste päevade parimad testitulemused olid arvesse võetud ja lõpuks ka suure seina (2m x 2m) ühistööna.

Grupp jagati tööetappide vahel ära, igale paarile sai osaks ühe valamiseks vajaliku etapi ette valmistamine – karkassi ehitus, segu segamine, sõrestiku ettevalmistus ja lõpuks saalungite vahele valamine kõrgelt tellingult.

Väga motiveeriv oli ka viimasel päeval saalungite eemaldamise järel näha töö tulemust. Saime analüüsida, millised võtted töötasid, mida saaks veel parandada, samuti jagasid koolitajad oma varasemate testide põhjal tehtud järeldusi.

Kokkuvõtteks saan öelda, et iga õppepäev oli vajalik ja meeldejääv, kuna teooria käis käsikäes praktikaga ja sarnastel teemadel tulevikus ise koolitust korraldades on julgus ja teadlikkus palju suuremad, just tänu praktilistele testidele ja kogu protsessi ettevalmistamisele. Tänud toetajatele!”

Nüüd, poolteist aastat hiljem arvavad koolitusreisil osalenud, et kui oleks pidanud 2 kuud peale koolitust seda analüüsima, oleks vastused olnud teised. Nüüd on emotsioonid jõudnud maha rahuneda, õpitu on jõudnud settida ja on olnud võimalik see praktikas kasutusele võtta. Peaaegu kõik õpirändes osalenud rakendavad Amàco’st inspireeritud metoodikat oma koolitustel.

Savibetoon koolitus Eestimaaehitus

Malvo kommentaar

“On tulnud julgus ja inspiratsioon, hakata kasutama erinevaid elemente omamoodi, mitte kopeerides üht või teist katset nii nagu nemad teevad, vaid luues oma katseid ja õppevahendeid.

Igal koolitusel, mida ma läbi viin, pole kõik katsed vajalikud, alati ei saa nii põhjalikuks minna. Võtan mõned elemendid, mis konkreetsel koolitusel aitavad kaasa, et paremini mõista, kuidas ja miks.

Kuid teatud elemente kasutan igal koolitusel. Ilma Amàco koolitusteta oleks läinud väga pikalt, et sama head metoodikat leiutada”.

Andrus meenutab

“Õppisme palju! Sellest viimasest õpirändest on olnud kasu, sest kohe peale õppereisi on olnud mahti ka sama teemaga edasi tegeleda. Katsed jätkuvad. Sel kevadel lõpetab üks Pallase tudeng kooli “savi stabiliseerimise” teemal minu juhendamisel.

Õppereis sellise suurema grupiga mõjus samuti hästi. Nii meile endile, kui meie võõrustajatele. Koolitajad võtsid asja väga tõsiselt, tegid suurepärase ettevalmistuse koolituseks ja andsid oma parima.”

Õpirändes “Valatud savi” koolitusele osales 9 EME koolitajat. Koolitusreis sai teoks tänu Erasmus+ programmi toetusele.

Soovid kohe teada saada, kui meil midagi põnevat toimub?

Meie listides on üle 600 inimese, keda hoiame oma põnevate koolituste ja sündmustega kursis. Samuti saadame aegajalt ka uudiseid välismaalt ning põnevate projektide ülevaateid.

Oled oodatud liituma!

    sample-tall-3

    Kontakt

    Eestimaaehitus MTÜ
    E-mail: tere@eme.ee
    Telefon: +372 56 226 066